You Are Here: Home » Aktuality » Michal Velner: Menšie, ale prínosnejšie ako som čakal

Michal Velner: Menšie, ale prínosnejšie ako som čakal

College-Green-park-pri-kancelárii
Snažím sa aktívne sledovať všetky projekty a aktuálne výzvy od Creative Industry a Košice 2013, preto to bola zrejme len otázka času, kedy pošlem poctivo vyplnenú prihlášku na rezidenčný pobyt. Mal som to štastie, že si ma vybrali na rezidenciu do Bristolu, z ktorej som mal pocit, že bola šitá priamo na mňa a môj projekt.
zuzka
Na letisku v Poprade som sa stretol s Pavlom, s ktorým sme išli na rezidenčný pobyt spoločne. V lietadle sme sa bavili, že je to také malé dobrodružstvo, že vlastne nevieme čo presne od toho máme čakať, čo tam získame, čo sa naučíme, koho spoznáme… Cesta bola trošku krkolomná, ale zvládli sme to. Mňa osobne Bristol prekvapil hneď na úvod tým, že je to skutočne malé mesto. Mal som to štastie, že som býval približne 15 minút chôdze od centra, kde sme mali kanceláriu v priestoroch Creative England. Hneď prvý deň v kancelárii sme vďaka Alison spoznali celý kolektív Creative England, zoznámila nás s našimi “mentormi”, ktorí nám pomáhali v prvom týždni zhánať kontakty na jednotlivcov alebo organizácie, o ktoré sme mali záujem.
zuzka
Mne bol pridelený Tim. Milý chlapík, mali sme spolu cca hodinový rozhovor o tom, čo by som tu chcel robiť, aký je môj projekt a koho chcem spoznať. Pre lepšie pochopenie, cieľ mojej cesty do Bristolu spočíval v spoznávaní ľudí a organizácií prevádzkujúcich co-workingové centrá. Veľkú časť svojho pobytu som trávil v kancelárii, nakoľko som mal dostatok vlastnej práce a musel som ju dokončiť. V kancelárii však fungovala veľmi príjemná pracovná doba (od 9:00 do 17:30), čo mi veľmi vyhovovalo a časom ma aj posunulo k lepšiemu time managementu.

Moje prvé stretnutie bolo nasmerované do komplexu Bath Road Studios s Elliotom Porterom. Elliot má malú spoločnosť venujúcu sa web developingu s názvom Web Lake. Ukázal mi priestory, v ktorých pôsobia, porozprávali sme sa o systéme práce v Británii, získavaní klientov, kľúčových veciach v malom biznise a taktiež o ekonomike malého podnikania. Ja som Elliotovi na oplátku porozprával o mojom projekte Stodola, o aktuálnom stave a budúcich plánoch. Bolo to veľmi príjemné a poučné stretnutie – v zásade som ostal s Elliotom v kontakte neustále, či už počas pobytu alebo aj po mojom návrate.

 

Nasledovalo stretnutie vo WaterShed s Jasmine, ktorá ma previedla všetkými miestnosťami a zoznámila s mnohými ľudmi, ktorí tam pracovali. V zásade sa jednalo o co-workingový priestor, kde mali zázemie rôzne malé start-upy s inovatívnymi myšlienkami, ktoré mali takmer až vedecké projekty, ktoré boli úzko prepojené a spolupracovali s rôznymi technickými univerzitami z okolia. Veľmi zaujímavý projekt mal napríklad Ben, ktorý pracoval na špeciálnej stoličke určenej na pohyb vo virtuálnej realite. Pracoval na koncepte a ukázal mi rôzne prototypy svôjho diela, ktoré sa majú v blízkej dobe začať masovo vyrábať v Japonsku.

 

Cítil som sa tu trošku ako Alica v krajine zázrakov, obzvlásť pri projektoch určených pre cestovných ruch v Bristole, ktoré fungovali na báze GPS a zvukových vĺn, ktoré sa odrážajú od okolia v závislosti od vašej polohy v meste a tým prehrávajú rôzne skladby a interaktívne odrážajú zvuky podľa pohybu poslucháča. Prípadne David, ktorý cez Kickstarter zháňal peniaze na svoj projekt malej osobnej družice na obežnej dráhe, ktorú si môže kúpiť každý a doskávať z nej informácie cez smart phone.

Vo WaterShede som strávil ešte jeden deň na evente Open Studio Friday. Kde vlastne otvorili dvere každému kto prišiel, dali sme si spolu obed a krátky rozhovor a potom sme mohli využiť ich hot desks na svoju prácu. Celý event začínal prednáškou o programovaní rôznych elementov v DOSe až po programovanie interaktívnych laserových show – z čoho som bol tiež tak trochu mimo, ale rád som si to vypočul a niečo nové som sa naučil.

Bristol je malé mesto, až prekvapivo. Centrum sa dá pešo prejsť z jedného konca na druhý v priehu pol hodiny. Mesto je však plné inšpiratých podnetov a ľudí. Takmer každý deň na každom kroku sa dejú rôzne eventy a happeningy, ktoré spájajú ľudí najmä v komunitách. Ľudia nepracujú od rána do večera, chápu, že kreatívny biznis chce čas a priestor na rozvoj, preto odchádzajú z práce skôr, snažia sa rozvíjať svoj biznis a neutápať sa v mori ubíjajúcej práce. Nechávajú myšlienky kvitnúť a púšťajú sa do práce až keď sú si uplne istí, že myšlienka stojí za to.

Ja som svoj pobyt poňal z polovice ako “dovolenku” a z polovice ako prácu. Snažil som sa pracovať na veciach, na ktoré doma nemám čas, rozvíjať rôzne idey a doťahovať ich čo najviac k dokonalosti.

Ďakujem Creative Industry a Košice 2013, za túto príjemnú skúsenosť!

Michal Velner

Leave a Comment

© 2015 Creative Industry Košice

Scroll to top